logo

Bir Zamanlar Hollywood”da

 

Değerli okurlarım, Tarantino”nun yönettiği son film olan Bu filmin çözümlemesinde yine birlikteyiz, yönetmenimizin bu filmden sonra birkaç proje ile adı anılmasına rağmen onları hayata geçirmediği için 2019 yapımı olan bu film yönetmen olarak son çalışması, dolayısıyla Tarantino çözümlemelerim ile ilgili son yazı dizim.

Filmimize gelecek olursak, başrolde yer alan dünya starları Brad Pitt ve Leonardo Di Caprio ile yönetmenimizin ikinci buluşması. Filmin geçtiği dönem 60 lı yıllar ve o yıllara baktığımız zaman Hippi Akımı“nın revaçta olduğu, Vietman Savaşının baş gösterdiği ve Spaghetti Vestern filmlerin yaygın olduğu bir dönemi kapsıyor. Ayrıca TV”nin hegemonya olduğu ve radyonun saltanatına son verdiği dönem olduğu için filmin içinde bol bol TV görüntülerine rastlıyoruz

Karakterlerimize gelecek olursak,Rick Dalton rolündeki Di Caprio, elinden sigara eksik olmayan (ki Tarantino karakterlerinin vazgeçilmezidir) çabuk sinirlenen, egosu yüksek, çıkarlarını ön planda tutan hatta bu uğurda değer verdiği dostlarını bile çiğneyebilen, hippileri hiç sevmeyen, kariyer planları hakkında içsel çatışmalar yaşayan, bir karakter.

Cliff Booth rolündeki Brad Pitt e gelecek olursak, bu filmde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldı. Bohem bir hayat yaşayan, yarınını fazla düşünmeyen, ancak yaşadığı anın tadını çıkaran, hayata bağlı, canı kıymetli, basit şeyleri ego yapmayan bir karaktere sahip..

Filmde, az rolü olmasına rağmen, çok büyük ve ünlü bir oyuncu olan Kurt Russel”in çok yaşlanmış olması hayranlarının hazmedemeyeceği bir durum olsa da bu duruma katlanmak gerek, keza hep başrollerde ya da filmlerin kilit noktalarında görmeye alışkın olduğumuz Marvin Schwars rolündeki,  Al Pacino”da bu filmde pek ön planda değil ve o da bir hayli yaşlanmış ne diyelim Allah uzun ömürler versin. Film içindeki dikkat çekici kesitlere değinecek olursak, Clif Booth”un Bruce Lee ile dövüşmesi ve onu alt etmesi de ilginç bir durum, çünkü dövüş sporlarının ilahı olarak görülen Bruce Lee’nin bu derece kolay dayak yemesi sanki batı yine doğudan daha üstün mesaj veriyor gibi bir durum ortaya çıkarıyor ancak bu pek akla yatkın bir durum değil sanki, Tarantino’nun marka reklamı yapmaktan hoşlanmadığı hatta hayali markalar ile çekim yaptığı bilinir ancak bu filmdeki bazı markalar gerçekten de satışta olan ürünlerin markaları  büyük usta Marvin Schwars”ın, Rick Dalton”a söylediği bir kaç söz Dalton”un hayatını bir anda değişik bir yol haritası çiziyor ve kahramanımızın bakış açısını bir anda değiştiriyor.  Film de bahsi geçen ve oyuncuyu canlandıran Dalton”un rol almayı kabul ettiği spagetti western filmler ayrı bir başlık altında incelenecek geniş kapsamlı ve bir döneme damgasını vurmuş, maliyeti düşük olmasına rağmen unutulmaz oyuncuları Hollywood a kazandırmış (Lee Van Clif, Clint Eastwood ) gibi, ayrıca unutulmaz müziklerin bestesine konu olmuş (İyi Kötü Çirkin ) gibi bir furya, ve filmde de zaten kahramanımız bu çalışmaları ile sonuç alıyor, hem zihinlerde kötü adam olmaktan kurtuluyor, hem de birazcık küpünü dolduruyor.

Frankfurt Okulu düşünürlerinden Max Holkheimer ve Theador W. Adorno“nun aydınlanmanın diyaletktiği adlı eserlerinde ana akım yaklaşımlarına şiddetle karşı çıkarak eleştirel bir yaklaşımla eleştirdiği Disneyland“ı buradaki küçük kızımız övüyor, yani bir şekilde Amerika”yı ve politikasını överken, eleştirel yaklaşımlarında karşısında durarak bu görüşe ince bir mesaj veriyor. Girilen hippi odasındaki pis ve keşmekeş görüntü hippilerin yaşam tarzını yansıtıyor.

yönetmenimiz. O dönemin ünlü oyuncularını da filmin içinde yer vermiş ve onların takıldığı mekanlar hakkında da görsel sunumlar var

Filmin içerisinde yer alan şiddet içeren sahne yine bir Tarantino yapımına özgü, ayrıca köpeği silah olarak kullanması da günümüzde artık suç sayılan ve sık sık gündeme gelen bir konu. Filmde konu edilen, Manson Ailesi o dönemlerde kötü giden Vietnam Savaşına karşı çıkan ve söylemleri, eylemleri ile insanları etkileyen hippi akımını ortadan kaldırmak, ve toplumu dejenere eden, barbar, eli kanlı, ucube bir akım gibi göstermek isteyen CIA”nın bir planı olduğu ve Manson Ailesine, Polanski“nin eşinin öldürülmesi başta olmak üzere birçok cinayet eylemlerinde destek olduğu, bazı kesimler tarafından iddia edilmiştir.

Filmde iki karakterimizin yaşadığı hayata baktığımız zaman yaşadıkları ev bindikleri araba yani sahip oldukları arasında gerçekten çok büyük farklar var, dolayısıyla as oyuncu ile dublör olmak arasındaki farklar acı bir şekilde bize yansıyor oysa ki tüm zorlu sahnelerde görev alan dublör.

Filmin sinematografik yönlerini ele aldığımız zaman, yine meşhur Tarantino sarısına sık sık rastlıyoruz ama burada sarının yanında, canlı kırmızı renklerde yine göze çarpıyor İç mekanda ise sephia renkler ağırlıkta, ayrıca canlı ve göze hoş gelen renkleri de kullanmış ışık kullanımına baktığımız zaman kapalı mekanlarda “Rembrant Tekniği“, ayrıca ışık ve gölgenin birbirine göre konumlandırıldığı “Carruscuro Tekniği“ni görüyoruz, açık havada ise doğal ışıktan yararlanılmış. Kamera çekim tekniklerine bakacak olursak, yakın yüz çekimleri ile, cisimlerin arkasından uygulanan pan tekniği ile önde bulunan cisimlerin kadraja bir doku ve ritm katması sağlanmış, tabi ki Tarantino”nun yakın plan el ve ayak çekimlerini de unutmamak gerek, ayrıca nesne ve ikonlara da yakın plan çekimleri uyguluyor. Oyuncuların takılarını da sergiliyor çekimlerindeKamera bazen çatı veya dekorlar üzerinde gezinerek kadraja bir doku görünümü katmışkadın karakterlere yüklenen özelliklere bakacak olursak, filmde aşk ön planda değil ve duygusallık yok, dolayısıyla filmde rol alan ve hippi kimliği ile ön plana çıkan kadınlar daha dağınık yaşayan, sorumsuz, basit görünümdeler ki Tarantino bu durumdan dolayı sık  sık eleştiriye maruz kalan bir yönetmen, aktör ve aktrist rolündeki oyuncularında kendilerini izlerken verdiği tepkiler oyuncuların iç dünyasını göstermeye yönelik, yani oyuncular halkın kendilerini izlerken verdiği tepkileri merak ediyorlar, bunu sinema sahnesinde görebiliyoruz.

Filmde bizi çelişkiye düşüren sahnelerden bazılarına değinecek olursak mesela Dalton”un,  Booth ile işi bittiği zaman bir çöp gibi fırlatması, ardından, Booth”un, O”nun için silahlı adamlarla çatışması, yani ben bunu yapabilir miydim? sorusunu sordurarak bizi bir çelişkiye sokuyor ve film sıradanlıktan çıkmış oluyor. Ya da Dalton”un kendisine Schwars”ın verdiği nasihatten sonra, onun sözüne uyup bir anda bütün kariyerine yeni bir yön vermesi bu da düşündürücü bir durum, bir kişinin sözüyle bu kadar radikal bir karar alabilir miydim acaba? Müzikler içinde söylenecek söz yok yine Latin müziği ve harika tınılar. Tarantino yine doğrusal bir düzlemde filmi çevirmemiş, yer yer flashback”ler ile geçmişe gidip gelmiş.

Zengin oyuncu kadrosuna, usta bir yönetmende eklenince film gerçekten izlenmeye değer bir hal almış.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir