logo

SİGMA 500mm F’5,6 Süper Telefoto Objektif

SİGMA, E ve L mount için 500mm f’5.6 DG DN OS süper telefoto modelini duyurdu!!!

Genellikle, otomatik netleme ve etkili optik sabitleme yönünden hızlı performans sunan ve böyle olması da beklenen spor çekimine uygun tele lenslerin en büyük dezavantajlarından birisi ağır olmalarıdır, ancak ürünümüz bu yönden önceki emsallerine göre bu konuda daha avantajlı, ve 1370 gr ağırlığa sahip. Spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığında aksiyonu takip etmek için ideal olan hızlı bir HLA (Yüksek Tepkili Liner Aktüatör) otomatik odaklama sistemine ya da diğer ismiyle “doğrusal adımlı” bir motora sahip. Ayrıca Sigma”nın en yeni algoritmasını temel alan, çapraz, yatay ve dikey yönde çalışan bir kaydırma moduna sahip, elde çekim özelliklerini daha da güçlendiren 5 kademeli bir optik görüntü sabitleyici de bulunmakta.

Optik tasarımı, 14 grupta 20 öğeyi temel alır ve öne doğru özel dışbükey düşük dağılım ögelerine sahip iki SLD (Özel Düşük Dağılım) ve üç üst sınıf FLD (Florit Düşük Dağılım) Öğesi içeriyor. Genel amaç renk sapmalarını minimum da tutarken keskinliği ve netliği artırmak, kırla elemanların gölgelenmeyi ve parlamayı en aza indirmeye yardımcı olmaktır. Gölgelenmeye ve parlamayı daha da azaltmak için lens, kilitlenme vidasına sahip yüksek kaliteli bir başlıkla birlikte geliyor. Kullanım açısından bakıldığında, lensin; tıklama-tıklatma anahtarını içeren bir diyafram kontrol halkasına sahip olması ve ayrıca diyafram açıklığını ana kamera gövdesinden ayarlamak istediğinizde, otomatik konumunda kilitlemek için bir anahtara sahip olması gerçekten göze hoş gelen bir durum, çünkü bu; halkanın yanlışlıkla çok dar açıklıklara itilmesini önlüyor.

Objektifin sağ tarafındaki diyafram kontrol halkasının hemen önünde, halkayı otomatik konumunda sabitlemek için bir kilitleme anahtarı mevcut. Objektifin arkasına yakın bir yerde bulunan bir anahtar dizisi, AF-MF odaklama modlarına, 10 m”nin her iki tarafında da çalışan bir otomatik odaklama aralığı sınırlayıcısına, statik ve kaydırmalı optik sabitleme modlarının seçimine ve ayrıca dengeleyicinin tamamen kapatılmasına kolay erişim sağlıyor. Ayrıca Çift modlu özel bir anahtar da var. Özel modları ayarlamak için Sigma”nın isteğe bağlı USB Bağlantı istasyonunu kullanabilirsiniz. (Örneğin; çekimleri oluştururken sabitleme etkisinin ne kadar görünür olacağını ayarlamak gibi.). Dört kontrol anahtarından oluşan ana gruba ulaşmak kolay ve kullanımı sezgisel. Kullanıldığı alanlar gereği hava şartlarına karşı kapsamlı bir korumaya sahip olan lensimizin ön elemanında flor kaplaması mevcut. Bir kilitleme vidasına sahip olan başlığımız da oldukça dayanaklı. Magnezyum alaşımlı tripod-monopod ayağı, kutuya dahil olan altıgen anahtarlarla çıkarılabiliyor ve yalnızca montaj halkası lense takılı kalabiliyor. Montaj halkasının kendisi sorunsuz çalışıyor ve 90 derecelik aralıklarla tıklama adımlarına sahip. Her zaman ki Sigma”nın  bu lensi de kaliteli, dolgulu yumuşak kılıf ve omuz askısıyla birlikte geliyor. Mükemmel keskinliği, kontrastı ve netliğinin yanı sıra, çerçevenin merkezinden, en uç kenar ve köşelerine kadar oldukça tekdüze bir görüntü vermesi gerçekten etkileyici ayrıca keskin görüntü dedik ama bu keskinliğin içerisinde oluşturduğu yumuşak bokehler de yine övgüye değer sonuçlar veriyor. Hem eksenel hem de yanal sapmalar minimum düzeyde, aynasız kameralar için tasarlanan bir çok yeni lensin aksine neredeyse sıfır distorsiyonlu bir lens.

Teknik özelliklerini özetle sıralayacak olursam;

Lens yapısı         ; 14 grupta 20

Bakış Açısı          : 5 derece

Diyafram Bıçağı: 11

En Kısık Diyafram: f-32

En düşük odak mesafesi: 3.2m

En yüksek büyütme: 0.17x

Filtre boyutu: 95mm

Boyutlar: 108x235mm

Ağırlık: 1370 gr

Mart ayında satışa sunulacak olan ürünün liste fiyatı 2.779 Euro ya da 2.999 Dolar.

Anlattıklarımın neticesinde vardığım sonuç: fiyat performans olarak çok ideal bir ürün ve daha önce piyasaya sürülen emsallerinden, çok daha iyi özelliklere sahip, alanın yüzünü güldürür diyebilirim.

 

 

 

 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir