logo

Sony FE 20-70mm F4 G Lens

Teknik Ekipman, Fotoğraf Makinesi Ekipmanı, Lens, Objektif, Fotoğraf Makinesi Lens, Fotoğraf Makinesi Objektif

Sony’nin yeni ultra geniş standart zoom özelliği tamamen yeni bir fikir değil, ancak Sony FE lens serisine çok hoş geldiniz.

Sony FE 20-70mm F4 G

Normal standart zoom lenslerinin sorunu, çoğu zaman yeterince geniş olamamaları ve sizi geniş manzaralar, sıkışık sokaklar ve yüksek yerler için lens değiştirmeye zorlamalarıdır.

Sony FE 20-70mm F4 G, daha uzun yakınlaştırma ayarlarından ödün vermeden en kısa odak uzaklığında çok daha geniş bir görüş açısı sunarak bunu düzeltmek için tasarlandı.

Çoğu standart zoom, zaten oldukça geniş olan 24 mm’lik minimum odak uzaklığına sahiptir, ancak Sony’nin yeni lensinin 20 mm’lik minimum odak uzaklığı dramatik bir gelişme gibi görünmese de, kelimenin tam anlamıyla çok daha geniş bir konu yelpazesini açar.

Bu, Sony’nin ünlü G Master lenslerinden biri değildir ve f/2,8 değil, f/4 sabit maksimum diyafram açıklığına sahiptir, ancak çoğu kişi için artırılmış geniş açı kabiliyeti elde etmek için ödemeye değer bir bedel olacaktır.

Ayrıca, G Master markasını taşımamasına rağmen Sony, uçtan uca mükemmel çözünürlük ve hızlı ve sessiz AF iddiasıyla bu lensin tasarımı ve yapımı için çok çaba sarf etmiştir. Hafif ve taşınabilir olacak şekilde tasarlanmış olmasına rağmen, yeni FE 20-70mm F4 G yine de toza ve neme dayanıklıdır ve flor kaplı bir ön parçaya sahiptir.

Tek başına odak aralığı, onu potansiyel olarak en iyi Sony lenslerinden biri yapar ve çoğu kişi için belki de güçlü Sony FE 24-70mm f/2.8 G Master II’den daha kullanışlı hale getirir. En iyi standart yakınlaştırma lenslerinin en hızlı olması gerekmez, sadece en kullanışlısı olması gerekir.

Sony FE 20-70mm F4 G tasarımı ve özellikleri
Namlunun içinde, iki gelişmiş asferik ve bir normal asferik eleman, üç ekstra düşük dağılım ve bir normal ED elemanı, 9 kanatlı dairesel diyafram mekanizması ve çift XD Lineer motor içeren sofistike bir optik yapı bulunur. Sony, karşılaştırma olarak Sony’nin kendi markalı yeni lenslerini değil, eski Zeiss 24-80mm f/4’ü kullanmasına rağmen, bunun 20-70mm’yi önceki modele göre %60 daha hızlı ve izlemede iki kat daha hızlı hale getirdiğini söylüyor.

Ayrıca, Sony’nin “yarım makro” olarak tanımladığı yeteneği vermek için 0,25 m’ye kadar odaklanır, ancak maksimum 0,39x büyütme ile bu onu biraz uzatır.

Sony FE 20-70mm F4 G, tıklanabilir diyafram halkası, lineer yanıtlı manuel odaklama ve iris kilitleme anahtarıyla hem video hem de fotoğraflar için tasarlanmıştır. Ayrıca, en son Sony Alpha gövdelerinde odak soluma telafisi özelliğiyle birlikte çalışmasına rağmen, odak solumasını optik olarak bastırmak için tasarlanmıştır.

Bu, manzara, seyahat ve etkinlik fotoğrafçıları için son derece cazip bir ikisi bir arada lens önerisi ve harika bir vlog lensi gibi görünüyor. Bununla birlikte, konsept o kadar da yeni değil, daha önce Panasonic’in çok daha ucuz Lumix S 20-60mm kit lensinde ve daha da genişleyen çok iyi OM Sistemi 8-25mm’de (16-50mm eşdeğeri) gördüğümüz gibi.

Sony FE 20-70mm F4 G fiyatı ve bulunabilirliği
İddialı optik yapısı ve özellikleri göz önüne alındığında, Sony FE 20-70mm F4 G’nin en azından İngiltere’de 1.399 £ fiyatla pahalı olması şaşırtıcı değil. ABD’li alıcılar, 1.099 $’lık mevcut liste fiyatıyla daha iyi durumdayken, Avustralyalı Sony kullanıcıları 1.999 AU $’a geri çekilecek. Dahası, Şubat/Mart 2023’e kadar satışa çıkması beklenmiyor.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir